УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал

síla slabých
Всі попередні номери

síla slabých Vážení čtenáři,

nabízíme Vám speciální vydání Ukrajinského žurnálu v českém jazyce, jehož předmětem jsou události, ke kterým došlo na Ukrajině od konce listopadu 2013 do konce listopadu 2014.
Během tohoto roku čelila Ukrajina těm nejtěžším zkouškám za celou dobu své nezávislosti. Zažila statisícové demonstrace, barikády i pouliční boje, okupaci a následnou anexi Krymu i nevyhlášenou a nepřiznanou válku se svým východním sousedem.
Ukrajinský státní mechanismus se po třech letech vládnutí Viktora Janukovyče, nikoli bez přispění jeho předchůdců, ocitl v troskách. A vysátá státní pokladna nebyla tím největším problémem.
Po útěku dnes už bývalého prezidenta Ukrajiny ze země, tam po něm zbylo předimenzované sídlo Mežyhirja, ale také naprosto nebojeschopná armáda a bezpečnostní služba prolezlá ruskými agenty a kolaboranty. Takto vnitřně oslabená Ukrajina měla být snadným soustem pro Ruskou Federaci. A události, které následovaly, jen potvrdili teorii o tom, že toto oslabování nebylo náhodné.
Scénář napsaný pro Ukrajinu však narazil na faktor, se kterým jeho autoři nepočítali. Tím faktorem byl ukrajinský politický národ, který se během 22 let nezávislosti Ukrajiny zrodil navzdory nepříznivým postsovětským podmínkám.
Ani ukrajinská politická elita si nedokázala představit, že by ukrajinští občané mohli složit tak velkou oběť na oltář natolik zkorumpovaného a nespravedlivého státu jakým byla a dosud je Ukrajina. A Moskva ve svých plánech také podlehla vlastním lžím, když předpokládala, že ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny je automaticky proruské.
Toto je příběh, který začal 21. listopadu 2013 a který zatím neskončil.

Redakce Ukrajinského žurnáluСкачати повну версію: 10/2014 [PDF, 5 Mb]Всі попередні номери
Український журнал