УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал

Україна як інструмент
Всі попередні номери

Україна як інструмент Наш читачу!
Осінь 2023 року принесла кілька неприємних новин у відносинах із найближчими сусідами. На жаль, як під час передвиборчої кампанії в Польщі, так і в Словаччині Україну було використано як інструмент у внутрішньополітичній боротьбі. В обох випадках досить безпардонно.
Звісно, як у першому, так і в другому випадку політологи цих країн запевняють нас, що ситуація не така вже й загрозлива, що після того, як уряди сформуються і емоції вщухнуть, усе повернеться у звичні колії. Якщо щодо Польщі в це ще можна повірити, то у випадку зі Словаччиною навряд чи. Роберт Фіцо і його партія перейшли червоні лінії, за які їм не вдасться повернутися не тому, що Україна цього не дозволить, а тому, що вони самі цього зробити вже не зможуть. Так, для України це дуже неприємна новина, але для самої Словаччини — трагічна. І якщо не з’явиться якийсь «чорний лебідь», Словаччина приречена на довготривалий застій і деградацію суспільства та демократії. Дається взнаки нелікований фашизм, комбінований із невиліковним комунізмом.
Значна частина виборців у Центральній Європі на свідомому чи підсвідомому рівні розуміє, що Україна бореться і за них у тому числі, але політичній еліті цих країн досі не вдалося пояснити другій частині, у чому саме полягає ця боротьба. Ця група людей не хоче собі уявляти того, що коли впаде Україна — настане їхня черга. Майбутнього вони не бачать. Зате, можливо, було би добре їм це пояснити на прикладі минулого. Бо що буде в майбутньому, дійсно, ми не знаємо, зате знаємо, що трапилось, коли Україна програла свої визвольні змагання у 20-х роках минулого століття. А був 39-й для Польщі, був 56-й в Угорщині і 68-й у Празі.
Можливо, варто було словацьким виборцям сказати, що доки Україна не увійде в ЄС і НАТО — Словаччина залишиться периферією. А могла би нею не бути.
З подіями, які відбулися в Ізраїлі, увага світових медіа до України очікувано знизилась. Це правда. І це б нічого, якби із похолоданням не прийшла нова хвиля «скептицизму», майстерної російської пропаганди і відвертої маніпуляції. І нам це все треба вистояти. Не вперше ж.


Скачати повну версію: 6/2023 [PDF, 2 Mb]Всі попередні номери
Український журнал