УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал

Ukrajina toxická
Всі попередні номери

Ukrajina toxická Vážení čtenáři,

od počátku rusko-ukrajinské války se snažíme v českém mediálním prostoru prohloubit diskusi o Ukrajině. Máme za to, že válka, kterou rozpoutalo Rusko, není čistě rusko-ukrajinskou nebo postsovětskou záležitostí. Ostatně ruští komentátoři a politici nesčetněkrát sami přiznali, že Moskva na území Ukrajiny vede válku se Západem.
Několik kilometrů na východ od hranic Evropské unie zuří šestým rokem válka. A my pořád neznáme odpověď na otázku proč. Už si ji dokonce ani neklademe. Problém nestudujeme a nesnažíme se jej pochopit. Ruské hybridní útoky proti západním zemím zatím nijak zvlášť neovlivnily chování naší politické elity ani voličů. Ač rádi citujeme Winstona Churchilla, nadále provádíme politiku Nevilla Chamberlaina. V roce 2014 jsme doufali, že uklidníme agresora tím, že mu necháme Krym. Teď bychom mu klidně postoupili i Donbas, kdyby si o něj řekl.
Je zarážející, s jakou lehkovážností přistupujeme k problémům, jež bychom měli řešit rychle a rázně. Děláme nemorální byznys s Kremlem, kdykoli se naskytne příležitost, nehledě na to, že tím agresora posilujeme. I před druhou světovou válkou se mnoho evropských politiků snažilo o spojenectví s Adolfem Hitlerem. Po válce mu zůstali jen takoví spojenci, kteří na něj zbyli.
Je nejvyšší čas si uvědomit, že Donbasem ani Krymem expanzivní politika Ruska nezačala a ani jimi neskončí. Jistě, můžeme se vymlouvat, že jsme nebyli připraveni na nový druh agrese. Ale ruská expanzivní politika se již celá desetiletí, ne-li staletí, nijak nezměnila. Nové jsou pouze některé nástroje, které jí s radostí sami vkládáme do rukou.
Toto speciální číslo není jen o Ukrajině. Snad se nám jím tentokrát podaří aspoň trochu rozšířit kontext událostí. Ten historický i geografický.
Redakce Ukrajinského žurnálu


Скачати повну версію: 10/2019 [PDF, 5.1 Mb]Всі попередні номери
Український журнал