Український журнал - 1/2010
Українка бореться з чеськими законами
(Скачати весь номер: 1/2010 [PDF, 2.3 Mb])Громадянка України Софія Качур (36) подала до Конституційного суду Чехії заяву з проханням розглянути практики консульських відділень та Поліції у справах іноземців ЧР при видачі віз.
За чеським законодавством рішення вказаних інституцій не підлягають жодному контролю, тому іноземець, якому було відмовлено у видачі візи, не має можливості таке рішення подати на розгляд суду. Навіть у випадку, якщо візу не було видано у зв’язку з дрібницею: приводом може бути, наприклад, нечітко заповнена заява. Саме це стало причиною, чому львівське консульство відмовило Софії Качур в робочій візі, попри її дворічне працевлаштування в Чехії.
Насамперед Софія Качур звернулася до Верховного суду, який відмовив іноземці у розгляді її заяви, але в своєму рішенні визнав, що позов Софії Качур цілком правомірний для інших країн ЄС. Наприклад, в Австрії, Німеччині, Франції, Швеції чи Фінляндії суди можуть розглядати відмову у видачі віз. Минулого року Поліція у справах іноземців ЧР відмовила у видачі віз кожному сьомому із 52 тисяч українців, які подали заяву на отримання робочої візи. Цього року вже йдеться про кожного четвертого.
-ред-
„Не бачу причин, чому б законом чи рішенням іншого типу не дати іноземцям можливість апеляції і подання заяви про перевірку справи незалежним органом, наприклад, судом. Правдоподібно, сьогоднішній стан виходить із традиційного підходу щодо суверенності держави, коли одним із його атрибутів є право приймати рішення, кого впускати на свою територію. А аргументом, яким сьогодні на практиці послуговується Поліція в справах іноземців, є безпека держави.
Аби цей аргумент не зневживали, повинен би, на мою думку, існувати інститут судового контролю, коли суд мав би право просити поліцію надати йому інформацію про підстави, якими керувалися працівники поліції, відмовляючи у виданні візи“.
Ян Шрот, консультант IOM