УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 12/2009

Україна захворіла

(Скачати весь номер: 12/2009 [PDF, 2.4 Mb])

   Текст: Віра Ковалевська, Київ

 

   На сьогоднішній день з початку епідемії (тобто з середини жовтня), на грип та ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) захворіло вже майже півтора мільйона українців, 328 людей померло. Досі не вирішено питання забезпечення людей марлевими пов’язками та медикаментами. Лікарі сперечаються щодо діагнозу і методів лікування. Проте народ вже більш-менш заспокоївся, змирившись з черговим проколом влади,який коштував стільком людям життя.

   

   Перші повідомлення про епідемію в Західній Україні в загальнонаціональних ЗМІ з’явилися 27 жовтня. Почалася епідемія з Тернопільської області, проте швидко до неї приєдналися Львівщина та Івано-Франківщина. Висувалася версія, що грип до України привезли заробітчани, адже більшість з тих, хто легально або нелегально шукає щастя в Європі – вихідці із Західної України.

   30 жовтня стало відомо, що вірус, який косить українців – це пандемічний штам H1N1 Каліфорнія, він же так званий „свинячий“ грип. Саме цей вірус нібито викликає у частини хворих вірусну пневмонію, яка має дуже швидкий перебіг і високу летальність. Втім, Україна не встигає перевіряти велику кількість зразків, наразі підтверджено 166 випадків захворювання на каліфорнійський грип, 15 осіб з цим діагнозом померло.

   На сьогодні епідемією охоплена майже вся країна – не перевищено епідеміологічний поріг лише в п’яти областях та в Криму. Проте в усіх областях перевищено поріг паніки. Воно й не дивно: в перші дні епідемії лікарі виступали зі страшилками про „чорні легені“, які вони нібито бачили при розтині померлих, а політики з екранів телевізорів розказували про те, що в країні – епідемія легеневої чуми. Люди буквально за один день розкупили в аптеках абсолютно всі ліки, які мають хоч який-небудь стосунок до профілактики та лікування застуди і ГРВІ.

   „Я знайшла оксолінову мазь! Купити тобі?!“ – дзвонить мені мама з іншого міста. Так, оксолінова мазь, яка належить до противірусних засобів, від початку епідемії і до сьогодні є страшним дефіцитом в аптеках, і люди, яким пощастило натрапити на неї, купують по десять тюбиків для всіх родичів, друзів і знайомих. Згадуються радянські часи дефіциту, хоча за оксоліном черги не стояли навіть в СРСР. На багатьох аптеках висять папірці з переліком ліків, яких немає у продажу.

   Трохи заспокоїлися люди лише після того, як було оприлюднено статистику смертей від наслідків грипу за попередні роки. Треба зауважити, що раніше цієї статистики не було у відкритому доступі, і взагалі вважалося, що Україна статистику смертей від наслідків грипу не веде. Втім, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко особисто оголосила з посиланням на Держкомстат, що 2007 року внаслідок грипу та його ускладнень померло 4720 осіб, а за дев’ять місяців 2009-го – 3822 особи. Одночасно з тим припинилися розмови про чорні легені померлих, і лікарі пригадали, що вірусну пневмонію може викликати будь-який вірус грипу, а не лише новий пандемічний штам. Схоже, що паніка в країні була роздмухана спеціально – це вигідно не тільки виробникам і постачальникам ліків, але й політикам і чиновникам, які отримують політичні дивіденди від боротьби з новою заразою і можливість розподіляти кошти, виділені на цю боротьбу.

 

 

Замість марлі конячі протигази

   Гроші на боротьбу з епідемією уряд виділив ще навесні. 50 мільйонів гривень, які надійшли у розпорядження Міністерства охорони здоров’я, мали вберегти Україну від епідемії цієї хвороби. Прем’єр-міністр та профільний міністр Василь Князевич обіцяли, що зустрінуть грип у всеозброєнні.

   Проте громадськість досі не отримала чіткої відповіді на запитання, на що було витрачено гроші. Коли у жовтні почалася епідемія, в країні не виявилося навіть марлевих пов’язок, не кажучи вже про експрес тести на визначення грипу H1N1 Каліфорнія та антивірусного препарату „Тамі флю“. На виділені урядом гроші нібито обладнали дві лабораторії для визначення типу вірусу в Києві, проте в лікарських колах ходять чутки, що лабораторії ці запрацювали буквально тиждень тому.

   Що ж стосується „Таміфлю“, то невелика партія цього препарату була закуплена у вересні. Проте, як свідчать результати оприлюдненого нещодавно в українських ЗМІ журналістського розслідування, 44 тисячі упаковок, після проведення тендерної процедури, були придбані за завищеною в чотири рази ціною (по 251 гривні за упаковку, тоді як з 1 липня і до сьогодні виробник пропонує цей препарат для країн, що розвиваються, за зниженою ціною – по 72 грн. за упаковку). Посередником у закупівлі виступала сумнозвісна фірма „Ганза“, яка вже неодноразово „випливала“ в історіях про тендерні махінації у сфері охорони здоров’я. Тож зрозуміло, чому ліків закупили мало – по таких цінах „Таміфлю“ не настачишся. До речі, брудна репутація не заважає генеральному директору фірми „Ганза“ Петру Багрію цілком відкрито очолювати в Україні Асоціацію фармацевтичних виробників.

    Але важко було передбачити, що дефіцитом виявляться марлеві пов’язки. Вони зникли з аптек на наступний день після того, як стало відомо про епідемію в Західній Україні, і закінчилися на складах ще через день. Виявилося, що Україні нема з чого шити пов’язки – прем’єр-міністр Юлія Тимошенко не знайшла марлі навіть в Державному резерві, натомість заявила, що в Україні є запаси протигазів для коней. Можливо, українці не відмовилися б і від такого засобу безпеки – паніка через відсутність марлевих пов’язок в перші дні епідемії подекуди переходила в істерію.

   Не потурбувалася Україна також і про вакцину від грипу. На момент початку епідемії лікарі не мали навіть вакцини від сезонного грипу, хоча гроші на неї виділили і закупівлі нібито відбулися. Що ж стосується пандемічної вакцини, то Україна прийме її безкоштовно як допомогу від Росії та ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). Наразі дві неживі вакцини від каліфорнійського вірусу проходять процедуру реєстрації в країні. Але через низку гучних скандалів, пов’язаних з вакцинацією (наприклад, в травні минулого року після щеплення індійською вакциною від кору та краснухи, наданої ЮНІСЕФом, помер школяр у Донецькій області), українці ставляться до щеплень з великою недовірою і навряд чи охоче підуть вакцинуватися від грипу.

 

 

Зміна діагнозу

   Буковинський вчений, начальник бюро Чернівецької обласної судмедекспертизи, доктор наук, професор Віктор Бачинський стверджує, що всі загиблі буковинці насправді мали не вірусну пневмонію, а дистресс-синдром – тотальне ураження легень. „Ми опрацювали всі історії хвороб, доклінічний етап, клінічний, реанімаційний, – говорить Бачинський. – Під час розтинів ми подивилися на органи й тканини, зробили гістологічні дослідження й дійшли висновку, що це ніяка не пневмонія і ніякого відношення до пневмонії не має. Це привід для того, щоб лікарі, котрі лікують цю хворобу по всій Україні, змінили тактику й стандарти лікування й націлили на це всіх“.

   Поки що стандарти лікування не переглянуті, хоча свої надбання буковинські вчені направили до Міністерства охорони здоров’я. Втім, наразі МОЗ зайнятий політикою– міністр вступив у протистояння з прем’єркою Юлією Тимошенко, яка заявила про свій намір очолити робочу групу з вивчення цінової політики в питаннях закупівлі вакцин, ліків і медичного обладнання за державні кошти. Невідомо, чим закінчиться розслідування робочої групи – в Україні навіть найрезонансніші справи часто зникають у небуття. Проте в міністра сам факт створення такої групи викликав бурхливу реакцію – він заявляє, що почалася кампанія особисто проти нього і розслідування паралізує роботу відомства. Що ж, можливо, паралізоване міністерство принесе Україні більше користі, ніж діюче.

 

Український журнал