Український журнал - 9/2009
Велосипедисти „приїхали“, ксьондз добалакався…
(Скачати весь номер: 9/2009 [PDF, 3 Mb])Текст: Іван Зеник, Варшава
У розпал літніх відпусток, коли журналісти гарячково полюють навіть за третьорядними новинами, польські медіа буквально захлинулися „сенсацією“: „Територією Речі Посполитої має відбутися рейд Бандери“… Непосвяченому у деталі могло здатися, що державні кордони от-от перетнуть червоно-чорні танки галицько-волинських „різунів“. 7–8 серпня пристрасті, роздмухані провідними телеканалами країни, сягнули кульмінації. Майже у кожному випуску новин, зокрема популярних інформаційних телеканалів, були схвильовані повідомлення про „рейд“, що невпинно насувався зі сходу. Репортери виглядали „бандерівців“ у Перемишлі, поважні експерти коментували небуденну ситуацію у телестудіях.
Тим часом в українських медіа про важливу для поляків подію – анічичирк. Велопробіг маршрутом Україна–Польща–Німеччина, організований маловідомою громадською організацією „Еко-Милосердя“ й гучно названий іменем Степана Бандери, „чомусь“ не зацікавив ані українських журналістів, ані не схвилював широкі кола української громадськості. Це було годі зрозуміти польським „кресовим“ організаціям, які власне ініціювали медіа-нападки на групу з п’ятнадцяти юних українських велосипедистів. Чи не найактивнішим в оскаржуванні „бандерівців“, які начебто мали пропагувати „фашистські“ ідеї на території Польщі, був краківський ксьондз Т. Ісакович-Залєський – неформальний лідер та ідейний натхненник кресових середовищ, добряче розрекламований у медіа. У відповідь на ксьондзові заклики й перестороги на кшталт „Бандерівці біля брам!“ появилися численні місцеві ініціативи „привітати“ учасників рейду, щойно ті перетнуть українсько-польський кордон.
На жаль, голоси інтелектуалів, які застерігали від нагнітання конфлікту, вигідного хіба що третій силі, потонули у голосному „кресовому“ хорі. Дуже швидко „антибандерівська“ кампанія вийшла з тісних „велосипедних“ рамок й почала нагадувати антиукраїнську істерію. На прикордонному переході в Перемишлі, наприклад, можна було побачити транспаранти, спрямовані проти Об’єднання українців у Польщі, а численних антиукраїнських коментарів на інтернет-форумах краще не цитувати.
Професор Єжи Помяновський, редактор часопису „Нова Польща“ в інтерв’ю для радіо TOK FM оцінив ситуацію як „кампанію ненависті проти України“ та „найбільш драстичний доказ глупоти у національних інтересах“. „Українці зайняли місце євреїв, – сказав зокрема професор. – Євреї – табу, тож усі запаси ненависті й жовчі, що нагромадилися в деяких душах у Польщі, виливаються тепер на Україну“.
Аби уникнути непередбачуваних ситуацій, польське МЗС, анулювавши вже видані візи, відмовило у в’їзді на територію РП тим чотирьом велосипедистам, які попри застереження все ж намагалися здійснити свій задум. Офіційне обґрунтування відмови – велосипедисти приховали справжні наміри свого перебування на території РП. Щойно після цього скандалу неабияку напругу в польсько-українських стосунках „помітили“ в Україні. Як і слід було сподіватися, у висловлюваннях та заявах з приводу нездійсненного велопробігу низки громадських і політичних організацій, органів місцевого самоврядування (Тернопільська обласна рада) не забракло різких слів на адресу Польщі загалом та кресов’яків зокрема. В останні дні серпня такі радикальні вислови жваво обговорюються в кресових середовищах, цитуються польськими ЗМІ. Популярний інтернет-портал кресов’яків kresy.pl публікацію на сторінці ukrnationa lism.org.ua потрактував як пряму погрозу „українських шовіністів“ Ісаковичу Залєському. Сам же ксьондз в одному з останніх своїх інтерв’ю зізнається, що для кресов’ян краще було б, „аби Україною керували комуністи, які не визнають злочинів УПА та їх засуджують“. Що ж, годі тут щось коментувати. Можна тільки погодитися зі словами цього, гм, священика, який зазначив: „Парадоксом є те, що це кажу я, священик і колишній діяч антикомуністичної опозиції у Польщі“. Справді, колишній…