УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 10/2007

Що кажуть соціологи

(Скачати весь номер: 10/2007 [PDF, 3 Mb])

Текст: Ірина Берешкіна,  науковий керівник Фонду демократичної ініціативи

  

У нас кожні вибори доленосні, хоча ніяких особливих змін і не приносять. Насправді доленосні вони для тих фінансово-промислових груп, які становлять базу кожної з партій. Обіцянки партій на диво схожі і, здавалося б, чого ж вони так між собою чубляться, якщо обіцяють одне і те ж. Насправді ж це змагання за те, хто буде при владі, тому вони намагаються якомога більше мобілізувати свій електорат. Україна після президентських виборів поділена, умовно кажучи, на помаранчеву та біло-блакитну частини, і люди йдуть на вибори передусім задля того, щоб не дозволити перемогти іншим. Тому в суспільстві така виразна поляризація, а поляризація завжди забезпечує високу явку.

Хоча на цьогорічних на виборах явка буде нижчою, ніж на минулих. Спеціалісти прогнозують її в межах 60-65 %. По-перше, люди втомилися, а по-друге — цього разу не буде відкріпних талонів. Це означає, що громадяни, які тимчасово перебувають не за місцем проживання, проголосувати не можуть. А в Україні — це значна кількість людей. Перспективи взагалі неясні. Якщо за результатами проходить три політичні сили, то цілком очевидно, що більшість буде помаранчева, бо Партія регіонів сама не зможе утворити більшість. Якщо проходять комуністи, то сили розподіляться порівну, і тут може важити навіть доля відсотку. Якщо проходить ще й блок Литвина, то ситуація взагалі робиться незрозумілою, тому що Литвин жодній із політичних сил нічого не обіцяв і не казав, до якої з них примкне. Скоріш за все, він стане на бік того, хто віддасть йому посаду спікера, але віддати Литвину цю посаду, якщо його блок пройде, готові і помаранчеві, і біло-блакитні.

За нашим останнім опитуванням Партія регіонів набирає 34%, Блок Юлії Тимошенко — близько 26%, «Наша Україна» — 12 %. На межі проходження опинився Литвина, отримавши 3,3% і, неочікувано, — комуністи (2,7%), хоча це ще не означає, що вони не пойдуть. Дві політичні сили знаходяться на межі. З комуністами так вийшло через те, що в бюлетені на першому місці виявилася т.зв. «комуністична партія оновлена» — себто клон, звичайний технологічний проект, але оскільки виборець КП дуже специфічний і не надто орієнтується в технологіях маніпулювання, то натрапивши в початку переліку на компартію, голосує за неї. В нашому опитуванні «оновлені» комуністи забрали в комуністів «справжніх» 0,6%, в інших опитуваннях — 0,9 %. Себто, якщо комуністи не потраплять до ВР, то саме через цей казус. ЦЬого ніхто не очікував.
Український журнал