УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 6/2009

УЄФА показало Києву червону картку

(Скачати весь номер: 6/2009 [PDF, 1.8 Mb])

Текст: Богдан Бачинський, Львів

 

   Прийняте 13 травня в Бухаресті рішення УЄФА про остаточне визначення міст, які прийматимуть Євро–2012, одразу отримало як негативні, так і позитивні коментарі. Вибрані Львів, Донецьк та Харків одразу заявили, що саме на таке

рішення вони й сподівалися, адже весь час вели активну підготовку до чемпіонату. Водночас Одеса та Дніпропетровськ надули губи та публічно образилися на УЄФА, адже також очікували позитивного результату.

 

 

    З Дніпропетровськом ситуація була зрозумілою: новозбудований красень-стадіон не відповідав вимогам УЄФА, а перебудовувати його ніхто не хотів, окрім того, виявилися значні проблеми з аеропортом та готелями. Якщо подивитися на рішення УЄФА очима пересічного українця, то логічніше було б залишити Євро–2012 в Одесі, ніж у Харкові. Адже за рівнем підготовки ці міста йшли на однаковому рівні, з тією різницею, що в Харкові краща ситуація зі стадіоном, а в Одесі – з готелями. Однак на користь Одеси мали б зіграти її близьке для значної частини Європи географічне розташування та добре розвинута туристична інфраструктура. Зрештою, для України логічніше було б, якби на Євро–2012 були представлені всі регіони: захід, схід, південь та Київ. Однак УЄФА мало щодо цього власні міркування.

   Рішення УЄФА повинно прискорити процес підготовки чотирьох міст, адже відтепер, приймаючи кожне важливе рішення, їм не доводитиметься постійно озиратися назад, гадаючи, пощастить їхньому місту з чемпіонатом, чи ні. Та й урядові це дозволить мобілізувати фінансові ресурси й цілеспрямовано зосередити їх у потрібних проектах.

   З іншого боку, УЄФА попередило обрані Донецьк, Львів і Харків, що вони повинні до 30 листопада привести всю необхідну для турніру інфраструктуру у відповідністьз вимогами УЄФА. Це ж стосується і Києва як міста, де має відбутися фінальний матч. Якщо до кінця осені Україні не вдасться продемонструвати УЄФА швидкі темпи підготовки та надійність реалізації основних проектів, то фінальний матч відбуватиметься не в Києві, а з решти трьох міст буде обрано тільки одне.   Така позиція Мішеля Платіні та його колег зумовлена в першу чергу тим, що за всі два роки підготовки український уряд не дав жодної копійки містам-претендентам. Тоді як у Польщі, скажімо, участь у фінансуванні підготовки міст на 30 % бере держава, а ще на 30 % – ЄС. Натомість українська держава до останнього моменту чекала, які саме міста пройдуть відбір, щоб виділяти гроші не на шістьох, а начотирьох „пайовиків“. 13 травня УЄФА поставила крапку на такій урядовій політиці України. Стало зрозуміло, що держава або виділяє кошти на ремонт доріг, будівництво аеропортів та митних переходів, або Україна зазнає сорому на всю Європу як наскрізь корумпована країна, не здатна вирішувати найпростіших завдань. Наступні кілька місяців львів’яни, донеччани та харків’яни будуть вибивати в Києва якомога більше коштів під уже визначені інфраструктурні проекти. Якщо їм вдасться, то наша держава вперше за багато років отримає прецедент фінансової децентралізації бюджетної політики.

 

Український журнал