УЖ
Українська Čeština
Polska English
LVIV - Open to the World

Український журнал - 6/2009

Чехія покладає надії на машиністів з України

(Скачати весь номер: 6/2009 [PDF, 1.8 Mb])

   Чехії найближчими роками буде потрібно кілька сотень нових машиністів поїздів. Спочатку чехів виручатимуть словаки, але найбільша надія – на українців. Керівництво державного підприємства „Чеська залізниця“ (ČD) в середині травня

заявило, що впродовж наступних десяти років майже половина із 4000 чеських машиністів вийде на пенсію, а чеські профтехучилища не в змозі підготувати таку кількість наступників. Середній вік машиністів поїздів у Чехії – 47 років.

   Ще недавно готувало майбутніх машиністів кілька училищ, але великого інтересу до цієї професії учні останніми роками не виявляли, тому залишилося лише одне училище, де навчальний курс для машиністів відкривають щороку. Але кількість бажаючих по всій країні складає тільки десятки людей.

   За словами замдиректора „Чеської залізниці“ Мілана Руттнера, ще цього року сотня молодих словаків почне навчання на підготовчих курсах, але далі – слово за українцями. „Готуємося шукати людей і в Україні, де достатня кількість якісних шкіл“, – підтвердив він.

   На відміну від словаків, які чеську розуміють, українці повинні чеську мову вивчити. „Ідеально було б, коли б вони почали її вивчати вже під час студій“, – вважає Руттнер.

   Тим для молодих українців, які захочуть працювати в Чехії, відкривається перспектива переїхати й осісти в Чехії назавжди, навіть з сім’єю.

   Вимоги до машиністів в Чехії досить високі – добрий стан здоров’я, успішне виконання психотестів, праця в депо, знання в галузі електротехніки, атестат зрілості та вік не менше 21 року. Працювати машиністи починають на регіональних лініях, і лише після кількох років можуть вийти на магістральні лінії. А зарплата? Спочатку – 740 євро брутто. Середня зарплата машиніста в Чехії перевищує 1100 євро, однак це з урахуванням різних надбавок.

   Можна очікувати зростання зарплати машиністів найближчими роками, бо крім браку фахівців існує ще й фактор конкуренції: Чеській залізниці доведеться боротися ще й з приватною компанією „Student Agency“, яка має серйозні плани на регіональні пасажирські перевезення і теж потребуватиме власних машиністів.

 

Богдан Копчак, Прага

Український журнал